Vishay/Dale RNC55H2841BSB14
RNC55H2841BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2841BSB14
Brief Description
RES 2.84K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2841BSB14.pdf
Availability of RNC55H2841BSB14
QUANTITY
RNC55H2841BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2841BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2841BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.84k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2841BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2841BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2841BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2841BSB14
DIODE MODULE 400V 321A TO244AB datasheet.pdf
TRANS 2NPN 120V 0.05A SOT26 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH W/LATCH 8-MSOP datasheet.pdf
VARISTOR 1620V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
VARISTOR 50V 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 30POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN - PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf