Vishay/Dale RNC55H2842BSRE6
RNC55H2842BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2842BSRE6
Brief Description
RES 28.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2842BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2842BSRE6
QUANTITY
RNC55H2842BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2842BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2842BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2842BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2842BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2842BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2842BSRE6
DIP CABLE - CDR14G/AE14G/CDR14G datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 36POS datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH HANDLE TOOL HI-LO SPEED datasheet.pdf
TRANS RF NPN 9GHZ 15V SOT143B datasheet.pdf
IC CTLR FULL BRIDGE PWM 28-TSSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 20' YL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.043UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.1UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf