Vishay/Dale RNC55H2843BSB14
RNC55H2843BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2843BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 284K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2843BSB14.pdf
Availability of RNC55H2843BSB14
QUANTITY
RNC55H2843BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2843BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2843BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)284k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2843BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2843BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2843BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2843BSB14
PCB COPPER CLAD 6X6 1/16" 2-SIDE datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 100MA 3V datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 4POS .100 TIN datasheet.pdf
MODULE PROC18F4580/4680,1/2680,1 datasheet.pdf
CONN HEADER 51POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf