Vishay/Dale RNC55H2872BSBSL
RNC55H2872BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2872BSBSL
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2872BSBSL.pdf
Availability of RNC55H2872BSBSL
QUANTITY
RNC55H2872BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2872BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2872BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2872BSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2872BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2872BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2872BSBSL
OSC XO 66.666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
Connector Header 9 Position 0.059" (1.50mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 9.27MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FS/FD COVER 3P4W NON-NEMA 50A datasheet.pdf