Vishay/Dale RNC55H2872BSRE6
RNC55H2872BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2872BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2872BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2872BSRE6
QUANTITY
RNC55H2872BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2872BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2872BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2872BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2872BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2872BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2872BSRE6
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
FUSE 1250A 690V 2GKN/65 AR UC datasheet.pdf
Crystal 19.6800MHz 30ppm 13pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 9SIP datasheet.pdf
CARD GUIDE 8.24" YELLOW datasheet.pdf