Vishay/Dale RNC55H2872BSRE6
RNC55H2872BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2872BSRE6
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2872BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2872BSRE6
QUANTITY
RNC55H2872BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2872BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2872BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2872BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2872BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2872BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2872BSRE6
IC MON TIRE-PRESS ATARX9X SER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 86.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR PND TOP 20POS 2MM PCB datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 16DFN datasheet.pdf
TRIMMER 2.2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG BLACK 500' datasheet.pdf
OSC MEMS 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
23 SIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T SOLDER NONSH datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf