Vishay/Dale RNC55H2873FMRSL
RNC55H2873FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2873FMRSL
Brief Description
RES 287K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2873FMRSL.pdf
Availability of RNC55H2873FMRSL
QUANTITY
RNC55H2873FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2873FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2873FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2873FMRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2873FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2873FMRSL Details Description
Related parts for RNC55H2873FMRSL
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 243V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
IC FPGA 535 I/O 780FBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
TRIMMER 47K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 5W T18 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 54POS DUAL PCB datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TPLI 250 A1 16" X 16" datasheet.pdf