Vishay/Dale RNC55H28R4BRB14
RNC55H28R4BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H28R4BRB14
Brief Description
RES 28.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H28R4BRB14.pdf
Availability of RNC55H28R4BRB14
QUANTITY
RNC55H28R4BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H28R4BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H28R4BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H28R4BRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H28R4BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H28R4BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H28R4BRB14
CONN RCPT .100" 82POS DUAL TIN datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 65/130V 400A MS013 datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484UBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 10W DO213AA datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf