Vishay/Dale RNC55H28R7FSRSL
RNC55H28R7FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H28R7FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H28R7FSRSL.pdf
Availability of RNC55H28R7FSRSL
QUANTITY
RNC55H28R7FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H28R7FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H28R7FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H28R7FSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H28R7FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H28R7FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H28R7FSRSL
CONN SPRING CONT 12 POS .137 SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
RES 50 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 33VC LLP753B datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO213AB datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf