Vishay/Dale RNC55H2912BSBSL
RNC55H2912BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2912BSBSL
Brief Description
RES 29.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2912BSBSL.pdf
Availability of RNC55H2912BSBSL
QUANTITY
RNC55H2912BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2912BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2912BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2912BSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2912BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2912BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2912BSBSL
FIXED IND 10UH 2.32A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG DDR LV 24-TQFN datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 4POS 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.01KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 20% 40V SCREW datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 2.3A 72 MOHM TH datasheet.pdf