Vishay/Dale RNC55H2912BSR36
RNC55H2912BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2912BSR36
Brief Description
RES 29.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2912BSR36.pdf
Availability of RNC55H2912BSR36
QUANTITY
RNC55H2912BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2912BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H2912BSR36
Standard Package5,000
Resistance (Ohms)29.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2912BSR36
Related LinksRNC55H2, RNC55H2912BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2912BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H2912BSR36
POT 50K OHM 2W PLASTIC LOG datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 3KV X7R 3640 datasheet.pdf
IC REG LDO 18V 2A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 20BIT 32CH CURR-IN 64-BGA datasheet.pdf
IC FPGA 156 I/O 358UBGA datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
T5009 FLX2 2NC+1NO SSTL M20/NPT datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1W DO213AB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf