Vishay/Dale RNC55H2912DRRSL
RNC55H2912DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2912DRRSL
Brief Description
RES 29.1K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2912DRRSL.pdf
Availability of RNC55H2912DRRSL
QUANTITY
RNC55H2912DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2912DRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2912DRRSL
Standard Package100
Resistance (Ohms)29.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2912DRRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2912DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2912DRRSL Details Description
Related parts for RNC55H2912DRRSL
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BIT TORXPLUS IP9 0.98" datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP INV 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC SWITCH TRIPLE SPDT 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
DSUB 9 M CRIMP NM G50 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 5W SMBG datasheet.pdf