Vishay/Dale RNC55H2912DRRSL
RNC55H2912DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2912DRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 29.1K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2912DRRSL.pdf
Availability of RNC55H2912DRRSL
QUANTITY
RNC55H2912DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2912DRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2912DRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2912DRRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2912DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2912DRRSL Details Description
Related parts for RNC55H2912DRRSL
CONN D-SUB HOUSING KIT PLUG 26P datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-USOP datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3.5% 14SOIC datasheet.pdf
CONN FFC VERT 8POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 5KOHM 25C datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 67.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BEVEL LONG REACH 60 1.0MM datasheet.pdf