Vishay/Dale RNC55H2913DSRSL
RNC55H2913DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2913DSRSL
Brief Description
RES 291K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2913DSRSL.pdf
Availability of RNC55H2913DSRSL
QUANTITY
RNC55H2913DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2913DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2913DSRSL
Standard Package100
Resistance (Ohms)291k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2913DSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2913DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2913DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2913DSRSL
CAP CER 1200PF 3KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 15W datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 200MA 230V RAD datasheet.pdf
IC CONV VOLT-FREQ SYNC 20PLCC datasheet.pdf
CAP CER 390PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Header 36 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf