Vishay/Dale RNC55H2940BRRE6
RNC55H2940BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2940BRRE6
Brief Description
RES 294 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2940BRRE6.pdf
Availability of RNC55H2940BRRE6
QUANTITY
RNC55H2940BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2940BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2940BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2940BRRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2940BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2940BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2940BRRE6
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP FILM 1100PF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.7A 122 MOHM SMD datasheet.pdf
POE INJECTOR 30W 56V DESKTOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf