Vishay/Dale RNC55H2973FSB14
RNC55H2973FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2973FSB14
Brief Description
RES 297K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2973FSB14.pdf
Availability of RNC55H2973FSB14
QUANTITY
RNC55H2973FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2973FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2973FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)297k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2973FSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2973FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2973FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2973FSB14
IC TIMER/COUNTR RC PROGR 16-CDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM SMT W/LATCH 26POS datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 0.162 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CONTROL PROCESS RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf