Vishay/Dale RNC55H2980FRBSL
RNC55H2980FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2980FRBSL
Brief Description
RES 298 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2980FRBSL.pdf
Availability of RNC55H2980FRBSL
QUANTITY
RNC55H2980FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2980FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2980FRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)298
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2980FRBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2980FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2980FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H2980FRBSL
CONN HDI PLUG 220POS 4ROW VERT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V/1.5V 0.2A 6SON datasheet.pdf
C/A 50/125 12FIB PLE MPO datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
BNB ZACK STRIP 10-SECTION datasheet.pdf
RELAY SAFETY 4PST 6A 24V datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf