Vishay/Dale RNC55H2981DSRSL
RNC55H2981DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2981DSRSL
Brief Description
RES 2.98K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2981DSRSL.pdf
Availability of RNC55H2981DSRSL
QUANTITY
RNC55H2981DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2981DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2981DSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.98k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2981DSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2981DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2981DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2981DSRSL
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 400A 32VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 4.5MM 2.76" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 10ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf