Vishay/Dale RNC55H29R1DSB14
RNC55H29R1DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H29R1DSB14
Brief Description
RES 29.1 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H29R1DSB14.pdf
Availability of RNC55H29R1DSB14
QUANTITY
RNC55H29R1DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H29R1DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H29R1DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H29R1DSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H29R1DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H29R1DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H29R1DSB14
CONN HEADER RTANG 5POS .156 TIN datasheet.pdf
IC 4DRV/4RCV RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HANDLAMP VAPROTEX 100W datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
MICRO 51C P /33 WHT 72" datasheet.pdf
SSD 1.8" SATA 128GB PE SLC IND datasheet.pdf