Vishay/Dale RNC55H3000FSB14
RNC55H3000FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3000FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 300 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3000FSB14.pdf
Availability of RNC55H3000FSB14
QUANTITY
RNC55H3000FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3000FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3000FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3000FSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3000FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3000FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3000FSB14
CONN HEADER 10POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 50A WAFER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.54 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 5.00MM 7POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 950MA 170 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.39A 118 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf