Vishay/Dale RNC55H3000FSRE6
RNC55H3000FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3000FSRE6
Brief Description
RES 300 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3000FSRE6.pdf
Availability of RNC55H3000FSRE6
QUANTITY
RNC55H3000FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3000FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3000FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3000FSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3000FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3000FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3000FSRE6
FUSE GLASS 300MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 11.4A DPAK datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 220V 135A E2 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 GR/W SN/PB datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
QNTTTV FT TST RESPIRTR ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 0.056 UF 10% 630 VDC RA datasheet.pdf