Vishay/Dale RNC55H3002FMB14
RNC55H3002FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3002FMB14
Brief Description
RES 30K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3002FMB14.pdf
Availability of RNC55H3002FMB14
QUANTITY
RNC55H3002FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3002FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3002FMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3002FMB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3002FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3002FMB14 Details Description
Related parts for RNC55H3002FMB14
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2.5A 12V T/H datasheet.pdf