Vishay/Dale RNC55H3010BSB14
RNC55H3010BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3010BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3010BSB14.pdf
Availability of RNC55H3010BSB14
QUANTITY
RNC55H3010BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3010BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3010BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3010BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3010BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3010BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3010BSB14
CONN SOCKET 50POS VERT TYPE D datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 226K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf
BUS COUPLER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf