Vishay/Dale RNC55H3010FRB14
RNC55H3010FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3010FRB14
Brief Description
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3010FRB14.pdf
Availability of RNC55H3010FRB14
QUANTITY
RNC55H3010FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3010FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3010FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3010FRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3010FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3010FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H3010FRB14
IDC CABLE - MSD50K/MC50M/MPK50K datasheet.pdf
RES SMD 23.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 2" X 5YD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 25.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf