Vishay/Dale RNC55H3011BPBSL
RNC55H3011BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3011BPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3011BPBSL.pdf
Availability of RNC55H3011BPBSL
QUANTITY
RNC55H3011BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3011BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3011BPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3011BPBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3011BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3011BPBSL Details Description
Related parts for RNC55H3011BPBSL
SENSOR 5PSIG 4V DUAL datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SCR THY PHASE LEG 1800V WC-500 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V 1% BP 1210 datasheet.pdf
RES 174 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf