Vishay/Dale RNC55H3011FMBSL
RNC55H3011FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3011FMBSL
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3011FMBSL.pdf
Availability of RNC55H3011FMBSL
QUANTITY
RNC55H3011FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3011FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3011FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3011FMBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3011FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3011FMBSL Details Description
Related parts for RNC55H3011FMBSL
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 250V X7T SMD datasheet.pdf
TOOL GAGE = TO M22520/35 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.4A 14.3 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 2.5KV RADIAL datasheet.pdf