Vishay/Dale RNC55H3011FPB14
RNC55H3011FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3011FPB14
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3011FPB14.pdf
Availability of RNC55H3011FPB14
QUANTITY
RNC55H3011FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3011FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3011FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3011FPB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3011FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3011FPB14 Details Description
Related parts for RNC55H3011FPB14
IC CTRLR REG DUAL HS TERM 10MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 30A TO264 datasheet.pdf
CONTROL RELAY PHASE 3X480VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 20MHZ 8SSOPB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 64 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf