Vishay/Dale RNC55H3012FMRSL
RNC55H3012FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3012FMRSL
Brief Description
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3012FMRSL.pdf
Availability of RNC55H3012FMRSL
QUANTITY
RNC55H3012FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3012FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3012FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3012FMRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3012FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3012FMRSL Details Description
Related parts for RNC55H3012FMRSL
HM2H08P117LF SHROUD STYLE B LF datasheet.pdf
IGBT 1200V 106A 694W TO264 datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 13POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 150 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 4A 30 MOHM SMD datasheet.pdf