Vishay/Dale RNC55H3013FMBSL
RNC55H3013FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3013FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3013FMBSL.pdf
Availability of RNC55H3013FMBSL
QUANTITY
RNC55H3013FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3013FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3013FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3013FMBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3013FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3013FMBSL Details Description
Related parts for RNC55H3013FMBSL
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ16B M40 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
1-PART ALUM TRIM UM-3672,UM-3 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 85A 125VDC datasheet.pdf