Vishay/Dale RNC55H3013FMRSL
RNC55H3013FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3013FMRSL
Brief Description
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3013FMRSL.pdf
Availability of RNC55H3013FMRSL
QUANTITY
RNC55H3013FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3013FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3013FMRSL
Standard Package100
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3013FMRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3013FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3013FMRSL Details Description
Related parts for RNC55H3013FMRSL
FERRULE INS VNL AWG22 WH 15/32" datasheet.pdf
MICROGRABBER W/.025 SQ PIN BLK datasheet.pdf
MQS BU-GEH 6P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 16V SNT-4A datasheet.pdf
IC VCXO 640MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf