Vishay/Dale RNC55H3013FPRSL
RNC55H3013FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3013FPRSL
Brief Description
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3013FPRSL.pdf
Availability of RNC55H3013FPRSL
QUANTITY
RNC55H3013FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3013FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3013FPRSL
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3013FPRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3013FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3013FPRSL Details Description
Related parts for RNC55H3013FPRSL
IC ADC 12BIT 25MSPS SAMPL 32-QFN datasheet.pdf
BLADE SET ASSORTED W/CASE 9PC datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 78.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ10 11 OLIV datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf