Vishay/Dale RNC55H3013FRRSL
RNC55H3013FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3013FRRSL
Brief Description
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3013FRRSL.pdf
Availability of RNC55H3013FRRSL
QUANTITY
RNC55H3013FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3013FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3013FRRSL
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3013FRRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3013FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3013FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H3013FRRSL
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 1.5A datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 1% 3W 4026 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 96POS 4ROW GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
DDR3 240P TH ASSY datasheet.pdf
SR BTS WW 81 6 ASY C datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf