Vishay/Dale RNC55H3013FSRSL
RNC55H3013FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3013FSRSL
Brief Description
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3013FSRSL.pdf
Availability of RNC55H3013FSRSL
QUANTITY
RNC55H3013FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3013FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3013FSRSL
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3013FSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3013FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3013FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3013FSRSL
IC DUAL DIFF DRVR/RCVR 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC COMPLEMENT SW FET DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 1.5A datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER THRM 8A 28VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC SMCJ datasheet.pdf
KTB MOPL 5535 MSZN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS CABLE SKT datasheet.pdf