Vishay/Dale RNC55H3050BSRSL
RNC55H3050BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3050BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 305 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3050BSRSL.pdf
Availability of RNC55H3050BSRSL
QUANTITY
RNC55H3050BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3050BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3050BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)305
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3050BSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3050BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3050BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3050BSRSL
IC CONV A/D 16B 2CH DIFF 16SSOP datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD R-R OUT 16SSOP datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 18.75"L X 16.97"W datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 125MHZ DUAL 24QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
MODULAR SINGLE DOOR ENCL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf