Vishay/Dale RNC55H3051BSR36
RNC55H3051BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3051BSR36
Brief Description
RES 3.05K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3051BSR36.pdf
Availability of RNC55H3051BSR36
QUANTITY
RNC55H3051BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3051BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3051BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3051BSR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3051BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3051BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H3051BSR36
SENSOR 15PSIA 4V DUAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 13A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 220MA 8.4 OHM TH datasheet.pdf
LED CBI BI-LEVEL T/H datasheet.pdf
CONN FIBER FC PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 28VDC datasheet.pdf