Vishay/Dale RNC55H3051DSB14
RNC55H3051DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3051DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.05K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3051DSB14.pdf
Availability of RNC55H3051DSB14
QUANTITY
RNC55H3051DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3051DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3051DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.05k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3051DSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3051DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3051DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3051DSB14
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC INTERFACE HDMI 38TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 3.0A 6V CHIP 2920 datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V S2H 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 120MHZ SMD datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf