Vishay/Dale RNC55H3051DSRSL
RNC55H3051DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3051DSRSL
Brief Description
RES 3.05K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3051DSRSL.pdf
Availability of RNC55H3051DSRSL
QUANTITY
RNC55H3051DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3051DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3051DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.05k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3051DSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3051DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3051DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3051DSRSL
TVS DIODE 10VWM 17VC DO15 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.00V SC70-4 datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212POS .050 SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X8L RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CORD POWER MALE-FEMALE 1.5M datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S871/10 K/H251 3% datasheet.pdf