Vishay/Dale RNC55H3090BRRSL
RNC55H3090BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3090BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 309 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3090BRRSL.pdf
Availability of RNC55H3090BRRSL
QUANTITY
RNC55H3090BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3090BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3090BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3090BRRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3090BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3090BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H3090BRRSL
CONN FFC VERT 9POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
IC CTRLR IDEAL DIODE 10UMAX datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 95MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 50V SCREW datasheet.pdf
DIODE GP 100V 1A DO-41 datasheet.pdf
CTV 43C 23#20 20#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CABLE CLAMP 20 & 22 W/BUSHING datasheet.pdf