Vishay/Dale RNC55H3090BSB14
RNC55H3090BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3090BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 309 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3090BSB14.pdf
Availability of RNC55H3090BSB14
QUANTITY
RNC55H3090BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3090BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3090BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)309
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3090BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3090BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3090BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3090BSB14
SWITCH KNOB ILLUM 3POS SPST GRN datasheet.pdf
IC 3.3V O-D 5% SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 3MM STR SMD AU datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf