Vishay/Dale RNC55H3090BSB14
RNC55H3090BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3090BSB14
Brief Description
RES 309 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3090BSB14.pdf
Availability of RNC55H3090BSB14
QUANTITY
RNC55H3090BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3090BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3090BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)309
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3090BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3090BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3090BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3090BSB14
TERM RING 26-22AWG #2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 300MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH OCTAL 20-QSOP datasheet.pdf
RES 255 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SPACER 3MM T-1 BLACK 10MM datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf