Vishay/Dale RNC55H3090BSBSL
RNC55H3090BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3090BSBSL
Brief Description
RES 309 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3090BSBSL.pdf
Availability of RNC55H3090BSBSL
QUANTITY
RNC55H3090BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3090BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3090BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)309
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3090BSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3090BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3090BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3090BSBSL
CONN HEADER 3MM 5POS TIN SMD datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 5.5UH N30 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.652" (16.56mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf