Vishay/Dale RNC55H3091BSRSL
RNC55H3091BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3091BSRSL
Brief Description
RES 3.09K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3091BSRSL.pdf
Availability of RNC55H3091BSRSL
QUANTITY
RNC55H3091BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3091BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3091BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3091BSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3091BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3091BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3091BSRSL
DIODE SCHOTTKY 30V 2A POWERDI123 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN COVER DUST FOR SIZE 2 & 3 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 20A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 125MW 0402 datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf