Vishay/Dale RNC55H3092BSRE6
RNC55H3092BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3092BSRE6
Brief Description
RES 30.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3092BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3092BSRE6
QUANTITY
RNC55H3092BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3092BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3092BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3092BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3092BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3092BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3092BSRE6
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT TIN 58POS datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 200A 1206 datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
EMITTER UV 405NM 500MA WFDFN datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
LOCKING SPRING CATCH datasheet.pdf
2200UF 16V 12.5X44.5 85C AXI datasheet.pdf