Vishay/Dale RNC55H3092FSRSL
RNC55H3092FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3092FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3092FSRSL.pdf
Availability of RNC55H3092FSRSL
QUANTITY
RNC55H3092FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3092FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3092FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3092FSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3092FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3092FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3092FSRSL
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 0.68NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24VC 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 6.3V X6S 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
USB DIY CONN SHELL TYPE A MALE datasheet.pdf
60 MHz, 2000 V/us Monolithic Op Amp IC datasheet.pdf