Vishay/Dale RNC55H3093BSBSL
RNC55H3093BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3093BSBSL
Brief Description
RES 309K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3093BSBSL.pdf
Availability of RNC55H3093BSBSL
QUANTITY
RNC55H3093BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3093BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3093BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)309k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3093BSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3093BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3093BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3093BSBSL
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC SWITCH TRIPLE SPDT 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
60746-6 SPACER datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
HEADER SOLDER CUP 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf