Vishay/Dale RNC55H30R1FSR36
RNC55H30R1FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H30R1FSR36
Brief Description
RES 30.1 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H30R1FSR36.pdf
Availability of RNC55H30R1FSR36
QUANTITY
RNC55H30R1FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H30R1FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H30R1FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H30R1FSR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H30R1FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H30R1FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H30R1FSR36
CONN 3.5MM MALE STEREO PLUG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A TO220AB datasheet.pdf
FILTER SAW 418.000MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
INTERFACE 208PQFP LFXP3E datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M3 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf