Vishay/Dale RNC55H3101BSRE6
RNC55H3101BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3101BSRE6
Brief Description
RES 3.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3101BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3101BSRE6
QUANTITY
RNC55H3101BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3101BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3101BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3101BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3101BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3101BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3101BSRE6
SCR NON-SENS 800V 10A TO-252AA datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN +/-12V datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
GDT 350V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 390 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V SMD datasheet.pdf