Vishay/Dale RNC55H3120BSB14
RNC55H3120BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3120BSB14
Brief Description
RES 312 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3120BSB14.pdf
Availability of RNC55H3120BSB14
QUANTITY
RNC55H3120BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3120BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3120BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)312
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3120BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3120BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3120BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3120BSB14
SOCKET ADAPTER 18DIP TO 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 180K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
INSULATOR INLINE CONN datasheet.pdf
CAP CER 9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf