Vishay/Dale RNC55H3123BRBSL
RNC55H3123BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3123BRBSL
Brief Description
RES 312K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3123BRBSL.pdf
Availability of RNC55H3123BRBSL
QUANTITY
RNC55H3123BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3123BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3123BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)312k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3123BRBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3123BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3123BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H3123BRBSL
IDC CABLE- ASR60G/ AE60M / ASR60 datasheet.pdf
CONN PIN 18-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 82K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 150V 0606 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1A 30 MOHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf