Vishay/Dale RNC55H3150DSB14
RNC55H3150DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3150DSB14
Brief Description
RES 315 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3150DSB14.pdf
Availability of RNC55H3150DSB14
QUANTITY
RNC55H3150DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3150DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3150DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)315
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3150DSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3150DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3150DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3150DSB14
DIODE MODULE 35V 100A TO244AB datasheet.pdf
HYBRID MK-2 PLUG HSG ASSY 12P datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
HDM SAPR210F300F G CUTS datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
FAN BLOWER 51X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf